Niezbędnik pisania prac
Co to jest hipoteza i problem badawczy? Jak wybrać temat pracy naukowej?
Decyzja o zaczęciu pisania pracy dyplomowej jest często odkładana na ostatnią chwilę. Student zwykle nie wie od czego powinien zacząć, żeby nie popełnić żadnych logicznych i edycyjnych błędów wymagających późniejszych licznych poprawek lub w najgorszym przypadku napisania pracy naukowej od początku.
Aby ułatwić i przyspieszyć cały proces pisania tekstu, warto wiedzieć jakie są poszczególne kroki, związane z rozprawą na wybrany temat. Ciekawostką np. jest to, że najłatwiejszym sposobem tworzenia wstępu do pracy jest pisanie go w ostatniej kolejności po zakończeniu i edycji całego tekstu.
Zanim będziemy decydować się na określony temat pracy dyplomowej, warto zapoznać się z dwoma pojęciami takimi jak: problem badawczy i hipoteza.
W literaturze związanej z metodologią badań możemy znaleźć informację, że jest on:
- problemem naukowym, czyli przedsięwzięciem badawczym, które powinno dostarczyć ściśle sprecyzowaną wiedzę,
- oczywiste jest, iż wiedza o jakiej mowa, w danym czasie nie istnieje albo jest niepewna,
- poszukiwana przez badacza wiedza ma na celu zaspokojenie określonej potrzeby społecznej, ujawnionej przez rozwój nauki albo poprzez sytuację społeczną.
Upraszczając – tak naprawdę można powiedzieć, że rozwiązaniem najważniejszego problemu badawczego jest odpowiedź na główne pytanie związane z tematem pracy. Problem badawczy jest formułowany w postaci pytania np. „Czy przedsiębiorstwo xyz jest rentowne?”. Ponadto w każdym rozdziale pracy naukowej zawiera się wiele problemów badawczych. Rozwiązanie ich stanowi cel poszczególnych punktów stworzonego planu.
Hipoteza stanowi próbną odpowiedź badacza na postawione pytania problemowe, która w toku zadań zostanie odrzucona lub potwierdzona. Hipoteza przyjmuje zawsze postać zdania orzekającego. Jest formułowana z pewnym stopniem przekonania badacza o jej prawdziwości. Obligatoryjnym elementem pracy magisterskiej jest sformułowanie hipotezy do głównego problemu badawczego np. o następującej treści: „Przedsiębiorstwo xyz jest rentowne co wynika z wyników przeprowadzonej analizy finansowej”. Dodatkowo do każdego rozdziału mogą być sformułowane hipotezy szczegółowe. Mogą one różnić się swoim stopniem asercji, stanowiącym stopień początkowego, poprzedzającego badanie przekonania badacza, że prawdziwym jest zdanie twierdzące określone mianem hipotezy. Zdarza się, że moment asercji jest tak silny, że badacz podejmuje badania, aby udowodnić, że prawdą jest to, co głosi jego hipoteza.
Podsumowując poszczególne dobrze sformułowane hipotezy muszą spełniać określone warunki:
- muszą stanowić odpowiedzi na postawione pytania: problemowe i od nich pochodne – szczegółowe,
- powinny być jednoznaczne, ścisłe i prosto odpowiadać na konkretne pytania problemowe czy pochodne,
- muszą dotyczyć głównie związków przyczynowych pomiędzy badanymi faktami
- każda z nich powinna być sprawdzalna (powiązana bezpośrednio lub pośrednio z faktami, które zostały poddane obserwacji),
- wnioski z hipotez myszą zgadzać się z istniejącą przed podjęciem badania wiedzą o analizowanych faktach,
- musi istnieć prawdopodobieństwo, iż przyjęta hipoteza może być właściwą odpowiedzią na pytanie, jakiego dotyczy.
Po zdobyciu obszernej wiedzy na wybranym kierunku studiów nieodzowna staje się odpowiedź na najważniejsze pytanie, jaki temat pracy dyplomowej wybrać? Najprościej jeśli będzie od dotyczyć kręgu naszych zainteresowań. Wtedy pracę naukową napiszemy najszybciej. Jeśli wiemy już w jakim zawodzie chcemy pracować po studiach, przydatne, aby praca dyplomowa była związana z przyszłą specjalizacją. Temat musi również umożliwiać sformułowanie szeregu problemów badawczych i hipotezy, którą będziemy próbować udowodnić poprzez naszą rozprawę naukową.
Zapraszamy do kontaktu, oprócz zaproponowania tematu pracy, sformułowania problemów badawczych i hipotez zaproponujemy Państwu taki rodzaj usługi, jaki najbardziej spełni Państwa oczekiwania.