Analiza finansowa
Obecnie rynek i gospodarka poszczególnych krajów jest coraz bardziej nasycona, przedsiębiorcy mają do czynienia z coraz większą konkurencją, dlatego też w walce o zajęcie istotnej pozycji na rynku, przedsiębiorcy wykorzystują informację, która jest jednym ze strategicznych zasobów każdej firmy. Z tego też względu, niezbędne jest przeprowadzenie analizy finansowej przedsiębiorstwa, która jest źródłem kluczowych informacji o przedsiębiorstwie oraz stanowi warunek racjonalnego procesu skutecznego nim zarządzania.
Analiza i ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa jest niezbędna podczas ulepszania czy też doskonalenia procesów zarządczych, dzięki czemu przedsiębiorstwo to może funkcjonować we współczesnej gospodarce wolnorynkowej. Co ważne, analiza finansowa pozwala zbadać kondycję finansową firmy oraz dostarcza wielu niezbędnych narzędzi wykorzystywanych do oceny sytuacji finansowej firmy.
Analiza finansowa wywodzi się z analizy ekonomicznej, jest jej częścią, która pozwala na rozpatrywanie zjawiska ekonomicznych w firmie, w wyniku czego można ocenić jego skuteczność i efektywność.
Aby firma mogła skutecznie działać na rynku warto właśnie przeprowadzić analizę osiągniętych rezultatów gospodarczych, właśnie dzięki wykorzystaniu narzędzi jakie daje nam analiza finansowa. Ten rodzaj analizy, nie tylko ocenia zdarzenia przeszłe w przedsiębiorstwie, ale również umożliwia ocenę bieżącą i przyszłą kondycję finansową. Prawidłowe jej przeprowadzenie pozwala na wyznaczenie kierunków działania, umożliw rozwój firmy jak również wskazuje działy, które wymagają natychmiastowej poprawy i działań korygujących.
Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod analizy finansowej jest analiza wskaźnikowa. Ten rodzaj analizy pozwala na dokonanie oceny wielu obszarów działalności przedsiębiorstwa, takich jak: rentowność, płynność finansowa, poziom zadłużenia oraz sprawność działania (obrotowość). To właśnie wskaźniki finansowe pozwalają uzyskać niezbędne informacje o zmianach zachodzących w firmie. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest zdiagnozowanie czy sytuacja finansowa przedsiębiorstwa uległa pogorszeniu czy też poprawiła się. Można zatem stwierdzić, że analiza finansowa jest niczym innym jak obserwacją obszarów finansów przedsiębiorstwa i wyciągnięciem z uzyskanych danych niezbędnych wniosków.
Warto również zwrócić uwagę, że wynikami analizy finansowej zainteresowane są różnorodne podmioty funkcjonujące w gospodarce. Mogą być nimi konkurenci, inwestorzy, pracownicy, przedsiębiorca prowadzący daną działalność czy też banki lub inne instytucje finansowe. Banki w ramach analizy poszczególnych przedsiębiorstw najczęściej zgłaszają zapotrzebowanie na analizę finansową, makroekonomiczną oraz analizę mikroekonomiczną.
Jednakże, analiza finansowa stanowi źródło nieocenionej informacji dla samego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Osoba prowadząca firmę dzięki niej ma możliwość określenia autentycznego stanu przedsiębiorstwa. Wykorzystanie poszczególnych wskaźników, wie jak prezentuje się rentowność firmy, jakie jest jej zadłużenie czy też jaka jest jej płynność finansowa. Uzyskane informacje pozwalają na podejmowanie właściwych decyzji strategicznych i rozwój przedsiębiorstwa, a co z tym związane zwiększenie jego dochodów. Warto również wspomnieć o inwestorach, którzy wykorzystując analizę finansową oceniają efektywność firmy i możliwości inwestowania.